Cenjene stranke obveščamo, da bo naše podjetje na lokaciji Stegne 30. in 31. decembra, zaradi kolektivnega dopusta zaprto. Dne 24.12.24 pa svoja vrata zapiramo ob 13 h. Hvala za razumevanje. Vljudno vabljeni po praznikih.
Ob tej priložnostii vam želimo lepe božične in novoletne praznike ter zdravja in osebnega zadovoljstva ob prihajajočem novem letu.
13. junij 2024
Kako pravilno čistiti in vzdrževati pomivalna korita?
Pomivalno korito in kuhinjska armatura sta eden izmed najbolj vpadljivih delov kuhinje, saj sta tudi največkrat uporabljena in konstantno izpostavljena vročini, vlagi in umazaniji. Ohranjanje njunega videza, vzdrževanje higiene ter predvsem pravilno čiščenje so zato ključnega pomena. V tokratni objavi si lahko preberete nekaj nasvetov, kako skrbeti za pomivalna korita iz plemenitega jekla ter kamnita pomivalna korita.
Inox korita so že desetletja zelo priljubljena, saj so vzdržljiva, enostavna za čiščenje ter zelo odporna na rjo (v praksi se lahko zgodi, da tudi korita iz plemenitega jekla tudi začnejo rjaveti, če so poškodovana ali če se uporabljajo koncentrirane (nerazredčene) kisle spojine). V izogib morebitnim poškodbam zaradi nevednosti najprej poudarimo najpomembnejše: korita iz plemenitega jekla NIKOLI NE ČISTIMO s klorovodikovo kislino, abrazivnimi sredstvi, jekleno volno, ščetkami ter produkti za čiščenje srebra! Za vsakodnevno čiščenje je dovolj, da inox pomivalno korito po uporabi umijemo z blagim detergentom za pomivanje posode, vodo ter mehko gobico. Prav tako nikoli ne čistimo z grobo stranjo čistilne gobice, saj se ustvarijo mikro praske, ki se bodo z leti nabrale in slej kot prej bo vaše inox korito videti precej spraskano. Po čiščenju korito temeljito osušimo s suho krpo, da preprečimo nastanek vodnega kamna (o odstranjevanju vodnega kamna nekaj nasvetov še sledi).
Za občasno temeljito čiščenje korita se dandanes mnogo gospodinj poslužuje naravnih metod čiščenja, mogoče bo katera izmed njih ustrezala tudi vam. Vsem trem metodam je skupno prvotno čiščenje z blagim detergentom, mehko gobico ter osušitev korita na koncu:
• Čiščenje z vodo in alkoholnim kisom. Po tem, ko ste korito prvotno očistili, pripravite mešanico vode in kisa v razmerju 1:1 ter jo nalijte v razpršilko. Mešanico razpršite po površini korita ter pustite delovati dve minuti. Nato korito sperite z obilo vode ter ga temeljito osušite.
• Čiščenje s sodo bikarbono in alkoholnim kisom. Po prvotnem čiščenju korita po površini potresite sodo bikarbono, nato pa popršite čez z alkoholnim kisom ter pustite delovati dve minuti. Po dveh minutah korito zdrgnite z mehko gobico. Ko ste končali, ga sperite z obilo vode ter temeljito osušite.
• Čiščenje s soljo in limono. Po prvotnem čiščenju korita po površini natresite drobno mleto sol in gor položite narezane limone, s katerimi potem drgnite po koritu. Za konec ga sperite z obilo vode ter temeljito osušite.
Če zgoraj opisane metode ne pomagajo, vam predlagamo nakup kakovostnega in zelo učinkovitega čistila Foster Steel Clean, ki je namenjeno izključno negi izdelkov iz plemenitega jekla (enako velja za kuhinjske pipe). S tem čistilom lahko vašemu koritu povrnete prvotni sijaj brez posebnega truda.
Zdaj so pa na vrsti kamnita pomivalna korita. Te so pred več kot 40. leti razvili in patentirali pri nemškem podjetju SCHOCK in kmalu s svojimi izdelki dosegli premijsko stopnjo kakovosti in postali vodilni proizvajalec kamnitih pomivalnih korit. Pri razvoju materiala so želeli združiti moderno kuhinjo s preprostostjo vsakdanje uporabe. Granitno pomivalno korito potrebuje za izdelavo do 80 % kremenčevega peska (fino mlet kremen, ki je najtrši sestavni del granita), kateremu so dodane še sintetične smole, ki služijo kot vezivo kremenčevemu pesku ter barve, s pomočjo katerih potem dobimo pomivalna korita različnih barv (Schock ponuja korita v 15-ih barvah). Material je odporen proti praskam in ga ni težko vzdrževati. Njegova posebna protibakterijska zaščita znižuje nastanek bakterij do 95 % in omogoča čistejšo in varnejšo uporabo.
Za vsakodnevno čiščenje kamnitega korita priporočamo uporabo blagega detergenta za pomivanje posode, vode ter čistilne gobice. Ta čistilna gobica je veliko bolj učinkovita pri čiščenju madežev, kot običajne gobice, saj deluje na podoben način kot radirka in se zato tudi prej obrabi (demonstracijo njene uporabe si lahko ogledate v videu spodaj). Po čiščenju pomivalno korito sperite in osušite, da preprečite nabiranje vodnega kamna. Med domačimi pripravki je za občasno temeljito čiščenje kamnitega korita primerna tudi uporaba alkoholnega kisa za odstranjevanje vodnega kamna ter sode bikarbone za odstranjevanje madežev. Vendar samo čiščenje ni dovolj, korito je namreč potrebno tudi zaščititi (tukaj pride do razlike pri čiščenju korit in plemenitega jekla, katerih ni potrebno zaščititi ter kamnitih korit, katera je potrebno zaščititi).
Našim kupcem kamnitih korit vedno priporočamo uporabo kompleta za vzdrževanje kamnitih korit Schock Easy Care, saj je s tem kompletom in sledenjem navodilom zagotovljeno, da bo korito izgledalo kot novo še dolga leta. Komplet vsebuje:
- sredstvo za odstranjevanje vodnega kamna Easy Care Descaler,
- zaščitni premaz/balzam Easy Care Balm in
- 3 čistilne gobice.
Navodila za uporabo kompleta za vzdrževanje kamnitih korit:
- Pomivalno korito najprej očistite z blagim detergentom, vodo in čistilno gobico ter ga splaknite z vodo in osušite.
- Če se je na koritu nabral vodni kamen, uporabite Easy Care Descaler. Majhno količino odstranjevalca vodnega kamna nanesite na suho krpo in z njo premažite površino korita. Pustite delovati 15 minut, nato korito splaknite z vodo in osušite.
- Če vašega belega korita niste čistili že dalj časa in opažate, da je izgubilo začetno belino, lahko uporabite tudi Easy Care belilo, ki je namenjeno izključno belim koritom (barvi Polaris in Day pri Schock kamnitih koritih), sicer lahko vaše korito poškodujete. Gre za precej močno čistilo, zato uporabite zaščitne rokavice. V 3 L vode zlijte približno 30 ml belila Easy Care. Čisto krpo pomočite v vodo z belilom, malo premešajte, nato pa korito prebrišite po celotni površini, dokler ni čisto. Korito zatem splaknite in obrišite najprej z mokro krpo potem pa še s suho. Korita ne uporabljajte naslednjih 30 min, da se v celoti posuši.
- Ko je korito čisto in suho, po celotni površini nanesite zaščitni balzam. Ko končate s premazom, ga z navadno suho krpo še nežno vtrite in razporedite po celotni površini. Počakajte 5 min, nato pa korito obrišite s suho krpo. Priporočljivo je, da korita po zaščiti vsaj 6 ur ne uporabljate, da se zaščita v miru kemično veže na kamen po celem koritu, kar omogoči, da je kamen zaščiten in nase ne veže vode. Korito tako ne postane lisasto, prav tako pa tudi poskrbi, da je korito bolj gladko, da se nanj prime precej manj umazanije, prav tako pa potem voda veliko lepše odteka.
Komplet za vzdrževanje lahko seveda uporabite tudi za čiščenje vaše kuhinjske armature.
Prikaz celotnega postopka čiščenja si lahko ogledate v spodnjem videu, kjer je tudi prikazano, kako lahko očistite različne trdovratne madeže kot so omake, lak za nohte in celo alkoholni flumaster. Prikazano je tudi, da je bojazen pred nakupom belega korita, zaradi različnih madežev, neutemeljena.
Za zaključek vam priporočamo, da ob nakupu pomivalnega korita, vedno povprašate vašega prodajalca o primernem vzdrževanju korita, saj lahko vaše korito ob upoštevanju navodil proizvajalca izgleda kot novo precej dalj časa kot če zanj ne skrbite primerno.
Kot vedno, smo vam za dodatna vprašanja na voljo na info@jez.si ter 01/511-47-16.